Acuzat că e sărac un mecanic de locomotivă și-a postat fluturașul

de 9 decembrie 2025

Acuzat că e sărac un mecanic de locomotivă și-a postat fluturașul

„Cât 35 de milioane ai salariu frate” e întrebarea ironică adresată mecanicului de locomotivă CFR Călători, Brândușescu Doru-Alexandru, care l-a iritat într-atât pe acesta încât și-a postat pe TikTok fluturașul de salariu.

„Nu fac acest TikTok ca să mă laud, fac acest TikTok special pentru tinerii din România ca să vadă și ei că se poate și în România să lucrezi pe un salariu cât de cât decent, dacă îți dorești cu adevărat și nu este nevoie să pleci în străinătate. Acesta este un fluturaș cu salariul meu, aveți acolo și numele meu, Brândușescu Doru Alexandru, luna octombrie 2025. Deci este un fluturaș recent, funcție mecanic, locomotivă, automotor 1, salariul de încadrare 6.700 de lei, la care se adaugă toate aceste sporuri”, spune el pe contul său de TikTok. Videoclipul a strâns peste cinic mii de aprecieri și 200 de comentarii în doar câteva ore.

Pe lângă salariul net de 6.700 de lei se mai adaugă și sporuri și ore suplimentare, astfel că tânărul ajunge la un salariu de…8.300 de lei, potrivit ziarulprofit.ro.

„Avem și 3 ore suplimentare care ne mai ridică puțin salariul, dar în general este un salariu la normă. 14.000 de lei, atâta plătește firma în fiecare lună pentru un mecanic de locomotivă. Asta este salariul brut, iar cu cât rămâne mecanicul în mână, este de 8.300 de lei, salariul net, bani curați, fără bonuri, fără nimic.

Atâta primește mecanicul pe card. Acum pentru voi, pentru unii poate vi se pare mult, poate vi se pare puțin, eu zic că este un salariu decent pentru România. Am și observat că foarte mulți dintre voi poate i-ați luat peste picior această meserie, dar cine lucrează în sistem știe că funcția de mecanic de locomotivă este foarte apreciată și foarte respectată”.

Muncă multă, departe de casă

Nu au lipsit însă vocile care l-au deplâns pe mecanic. „Am luat mai mult ca tine dar am fost la muncă 270 ore, oare se merită ? Banii vs statul pe acasă” îi spune utilizatorul „Romanian Train Driver”. „Este putin frate la ce program haotic este ,ala nu are program fix, se scoală noaptea la 2-3-4-5”, comentează Florin Dogaru..

„Care ziceți că sunt mult 184 ore muncite și e plecat mult. Vedeți că mai are și 65 ore de cap secție adică odihnă între trenuri. Practic ai fost la lucru 249 de ore”, răspunde și Moldovan Sorin339..



Share