Cine a pierdut, cine a câștigat, în transportul feroviar de marfă în 2024

de 4 iunie 2025
transportul feroviar de marfă Traficul feroviar de marfă cu Ucrainatransportul feroviar de marfă Traficul feroviar de marfă cu Ucraina

Rezultatele financiare raportate de operatorii de transport feroviar de marfă pentru anul trecut confirmă regresul sectorului în anul care s-a scurs.

Cifrele de afaceri sunt mai mici decât acum doi ani și trei operatori din opt, față de unul singur din opt în urmă cu doi ani, au înregistrat pierderi, relevă datele analizate de către Club Feroviar.

Dar cum stau principalii opt operatori feroviari de transport marfă aici incluzând și operatorul de stat CFR Marfă? Acesta nu a reușit să își micșoreze pierderile în ultimii trei ani, în pofida anunțurilor managementului că firma de stat a trecut pe profit operațional. De altfel, datoriile au fost uriașe anul trecut, și anume 4,7 miliarde de lei. Personalul a scăzut cu 200 de angajați în perioada 2022-2024. Cifra de afaceri a crescut în perioada 2022-2023 pentru a scădea anul trecut. Pierderile au crescut de la 153 de milioane de lei la 320 de milioane de lei, respectiv o dublare a acestora.

Apare întrebarea: ce pierderi vor fi postate în continuare de către companie dacă îi va fi aprobată insolvența în contextul în care zilele acestea politicienii se învârt în jurul cozii pentru a găsi căile de micșorare a deficitului bugetar (implicit a cheltuielilor unde intră și acoperirea pierderilor CFR Marfă)?

Profitul GFR – de cinci ori sub cel de acum doi ani

Primul operator privat nu pare nici el a sta foarte bine, deși raportează profit. GFR are un profit de trei ori mai mic în 2024 față de 2023 și de aproape cinci ori sub cel din 2022. Cifra de afaceri a scăzut și aceasta cu 28 de milioane de lei, apropiindu-se periculos de pragul de un miliard de lei (singura companie cu peste un miliard cifră de afaceri).

O situație în degradare pare a avea și Unicom Tranzit cu cifra de afaceri si profituri mai mici decât acum doi ani. Cifra de afaceri s-a micșorat cu 48 de milioane de lei, iar profitul s-a micșorat de șase ori, până la 5,91 milioane de lei.

O evoluție pozitivă a avut CER Fersped, firmă care și-a crescut cifra de afaceri (fiind una din cele două companii în această situație). Plusul afacerii CER Fersped s-a cifrat anul trecut la câteva zeci de mii de euro.

Interesantă e situația companiei prahovene Vest Trans Rail care a înregistrat an de an profituri, până anul trecut când a fost preluată de bulgari. Cifra de afaceri a crescut nesemnificativ, însă pierderile s-au apropiat de cinci milioane de lei, de la un profit de aproape nouă milioane de lei acum doi ani. Nu este clar dacă e vorba de optimizare fiscală sau de investiții ale operatorului cumpărat de Bulmarket – Stankov Stanko Dobrev (80% din acțiuni).

DB Cargo, pe pierdere

O restrângere a activității pare să fi înregistrat nemții de la DB Cargo. Compania și-a scăzut afacerile cu aproape 60 de milioane de lei și a ajuns la o pierdere de 8,75 milioane de lei de la profit de 23,65 milioane de lei acum doi ani.

Și, în fine, a doua companie care a reușit creșterea afacerilor este Rail Cargo Carrier (Austria) care a plusat 10 milioane de lei la afacerile sale și cu 600 mii lei la profitul brut.

Evoluțiile descrise mai sus aproape că nu surprind pentru că anul trecut a fost un an de regres pentru transportul feroviar de marfă.

Regresul din transportul feroviar de marfă, confirmat și de patronate

Datele furnizate de Organizația Patronală a Societăților Feroviare Private din România au indicat în februarie o scădere medie pentru transportul de marfă de aproape 30% în ultimii doi ani, anul trecut regresul fiind unul accentuat.

Concluziile se desprind din ultimele date statistice publicate zilele trecute de către OPSFPR, privind evoluțiile din ianuarie, combinate cu aceleași date din lunile omoloage din 2024 și 2023.

Astfel, în ianuarie 2025, km parcurși pe rețeaua CFR au fost de 1,01 milioane km (operatori privați), față de 1,42 milioane km în ianuarie 2024 și 1,38 milioane km în ianuarie 2023 (remarcăm creșterea 2023-2024 urmată de o cădere cu 400 mii km într-un singur an).



Share