O singură asociere de firme s-a arătat interesată de licitația privind modernizarea liniei de tramvai din Galați, pe două artere de circulație.
Luna trecută, în sistemul electronic de achiziții publice a fost publicat anunțul de licitație cu titlul ”Dezvoltarea urbană a municipiului prin modernizarea infrastructurii transportului public cu tramvaiul, Bulevardul Siderurgiștilor, tronson 2 și a străzii Ștefan cel Mare”. Valoarea totală estimata a contractului este de 87.386.710,96 lei, echivalentul a aproximativ 17,5 milioane de euro, iar lucrările, care se vor desfășura pe tronsonul de pe strada Ștefan cel Mare și pe bulevardul Siderurgiștilor, între Piața Energiei și intrarea pe viaduct, ar trebui să dureze doi ani.
Proiectul prevede asfaltarea căii de rulare, construcția unor noi peroane, reabilitarea trotuarelor, îmbunătățirea sistemului de iluminat, reabilitarea rețelelor subterane de apă și canalizare, precum și amenajarea de piste pentru bicicliști.
Termenul limită pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare a fost inițial data de 9 decembrie 2024, ora 15:00, iar apoi a fost prelungit până pe 17 decembrie.
Potrivit anunțului din SEAP, până la termenul limită a fost depusă o singură ofertă, astfel:
- Asociere: Citadina 98 (lider), Lemacons, Oldroad Construct, Tancrad
Subcontractanți: Rotermit, Scando, Soluții Electrice Integrate S.R.L.
Patru oferte pentru supervizarea lucrărilor
Mai mare ”înghesuială” la depus oferte a fost la licitația pentru supervizarea lucrărilor. În aceeași perioadă, Primăria Galați a publicat în SEAP și anunțul privind ”Servicii de supervizare a lucrărilor de execuție pentru obiectivul: Dezvoltarea urbană a municipiului prin modernizarea infrastructurii transportului public cu tramvaiul, a bulevardului Siderurgiștilor, tronson 2 și a străzii Ștefan cel Mare”. Valoarea totală estimată a contractului este în acest caz de 445.437 de lei, echivalentul a aproximativ 90.000 de euro.
Așa cum se arată în SEAP, au fost depuse patru oferte:
- Ofertant unic: Ziromet
Terț: Galaxidi Services SRL;
- Ofertant unic: Ecoinstal Urban SRL;
- Ofertant unic: Servland SRL;
- Asociere: Daio Total Construct SRL (lider), Interaxis Engineering.
Urmează depunerea ofertelor la licitația pentru modernizarea Depoului de tramvaie nr. 1. Vă vom ține la curent.
Share
Facebook
X
LinkedIn
Telegram
Tumblr
WhatsApp
VK
Mail