Site logo

O incursiune în istoria Căilor Ferate Române – O instituție cu

trecut, prezent și viitor

Carieră Feroviară în România (CFiR) vă invită la al doilea episod din serialul nostru de PODCASTURI – Povești pe Drumuri de Fier: podcastul care se ascultă cu inima. Mai ales, că în cel de-al doilea episod vom face o incursiune în istoria Căilor Ferate Române – O instituție cu trecut, prezent și viitor, alături de invitatul nostru special: Mircea DOROBANȚU, Director General CENAFER.

Pentru că proiectul nostru este născut din dorința de a apropia oamenii și de a-i așeza la aceeași masă, vom povesti împreună cu dl. Dorobanțu despre Perioada de Glorie a Căilor Ferate Române (perioada interbelică), despre rolul pe care l-a jucat Carol I la apariția Căii Ferate, despre prima linie de cale ferată, despre principalele gări din România și importanța lor la nivel de securitate și siguranță națională, trenul regal, gările și saloanele regale. Tot aici, vom discuta, în egală măsură, despre personalul feroviar (flota feroviară) care era considerat A doua Armată a Țării (în perioada Interbelică) și despre viitorul Căilor Ferate Române.

În demersul nostru mediatic dorim să descoperim destine dedicate Carierei Feroviare care să inspire și să motiveze tinerele generații să-și aleagă nu doar o profesie sau o meserie, ci să facă din carieră un stil de viață pe care să-l transmită din generație în generație, ca o adevărată moștenire de neprețuit.

Nu suntem singuri în acest demers, ci ne este alături Muzeul Căilor Ferate Române (Muzeul CFR), care ne este și gazdă (acolo vom filma și transmite preț de 1 h, 1 h 30 minute maxim).

Mai mult, ni s-a alăturat o societate de prestigiu în efectuarea de reparații, serviciu de întreținere, modernizare și reconstrucție a vagoanelor de călători pentru trafic intern și internațional, dar și a vagoanelor de marfă. Mai exact spus, a tot ce înseamnă material rulant. Este vorba despre S.C. Atelierele CFR Grivița S.A., Societate care susține episodul nostru cu denumirea: „O incursiune în istoria Căilor Ferate Române – O instituție cu trecut, prezent și viitor”.

 


Episodul este susținut de către Atelierele CFR Grivița

O societate reparatoare de material rulant cu specific si traditie in efectuarea serviciului de întreținere, reparare, modernizare și reconstructie a vagoanelor de calatori. De asemenea în cadrul companiei sunt întreținute și reparate o gamă largă de vagoane de marfă.
Uzina „Atelierele CFR Grivita” a fost creata in anul 1897 pentru reparatia locomotivelor cu abur si a vagoanelor de calatori, parcurgand in decursul timpului o serie de etape in evolutia tehnica si tehnologica , pentru a detine in prezent o pozitie de varf in randul reparatorilor de vagoane de calatori pentru traficul intern si international a vagoanelor cu regim special, dormitoare, cusete, restaurante, saloane, trenuri de epoca si vagoane pentru uzul administratiei.