Primăria Reșița anunță că va scoate la licitație modernizarea căii ferate Reșița-Voiteni

de 31 mai 2024

Primăria Municipiului Reșița va scoate la licitație modernizarea căii ferate Reșița-Voiteni, de 130 de milioane de euro.

Finanțarea este asigurată din fonduri europene, prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

Modernizarea căii ferate Reșița-Voiteni face parte din proiectul „Reabilitare/Modernizare infrastructură feroviară Reșița Nord-Timișoara Nord cu extensie Voiteni-Stamora Moravița-frontieră”, derulat în parteneriat de primăriile Reșița și Timișoara și consiliile județene Caraș-Severin și Timiș și este componenta asumată de Primăria Reșița pentru implementare. În cel mai scurt timp, Primăria va scoate la licitație execuția lucrărilor, aceasta după ce toate cele patru entități implicate în parteneriat au aprobat documentația aferentă.

”Am ajuns la capătul hârtiilor, după o muncă grea de trei ani. Aprobăm în ședința aceasta indicatorii tehnici care au rezultat în urma documentațiilor, precum și contractul de asociere între noi, care legitimează Reșița să reprezinte toate cele patru entități și să scoată la licitație lucrările, care sunt în valoare de circa 130.000.000 de euro, pe PNRR, pentru tronsonul Voiteni-Reșița. Pentru celălalt tronson, Timișoara-Voiteni-Stamora Moravița-conexiune cu Serbia, documentația e gata, se va preda către CFR Infrastructură, în speță Ministerului Transporturilor, pentru ca dânșii să identifice oportunități de finanțare, probabil pe Programul Transport, și să își liciteze proiectarea și execuția lucrărilor. Rezultatul va fi că distanța Reșița-Timișoara se va parcurge într-o oră și 15 minute. Un alt avantaj pe care-l aduce acest proiect este că transportul de mărfuri se va putea muta de pe rutier pe feroviar, o modalitate care a fost mult utilizată în trecut, dar care a fost abandonată, în primul rând din cauza stării proaste a căilor ferate”, a spus primarul Reșiței, Ioan Popa în cadrul ședinței Consiliului Local din 30 mai, citat de site-ul local Resita.ro.

Conform termenelor prevăzute în PNRR, lucrările de modernizare a liniei de cale ferată pe tronsonul Reșița-Voiteni trebuie finalizate până în 2026.



Proiectul, aprobat de CFR SA

La finele lunii februarie, Compania Națională de Căi Ferate CFR SA a dat undă verde pentru modernizarea liniei CF Reșița Nord-Timișoara Nord, cu extensie Voiteni-Stamora Moravița-Frontieră, așa cum a scris Club Feroviar la vremea respectivă.

Consiliul Tehnico-Economic a aprobat variantele optime din cadrul Studiului de fezabilitate pentru obiectivul Reabilitarea/modernizarea liniei CF Reșița Nord-Timișoara Nord cu extensie Voiteni- Stamora Moravița-Frontieră.

Variantele avizate sunt următoarele:

Componenta A: Timișoara Nord-Stamora Moravița-Frontieră (58 km) propusă pentru finanțare în cadrul Programului Transporturi (PT) 2021 – 2027, o investiție în valoare de 2.092.343.265,44 lei, fără TVA.

Componenta B: Reșița Nord – Voiteni (59 km) propusă pentru finanțare din fonduri externe nerambursabile, de la bugetul de stat și/sau alte surse legal constituite, o investiție în valoare de 1.408.885.137, 54 lei, fără TVA.



Share