Angajări la CFR Călători și CFR SA. Ce posturi au mai fost scoase la concurs
În următoarea perioadă vor avea loc noi angajări la CFR Călători și CFR SA, după finalizarea concursurilor lansate de cele două companii de stat.
De la ultima noastră știre pe acest subiect, publicată acum o săptămână, pe site-urile CNCF CFR SA și CFR Călători au fost postate câteva anunțuri privind organizarea unor concursuri.
Detalii despre posturile scoase la concurs de CFR SA și CFR Călători pot fi consultate mai jos.
Angajări la CFR Călători și CFR SA
CFR Călători a lansat două concursuri în ultima săptămână.
Primul va avea loc pe 10 februarie, în vederea ocupării unui post de șef de tură la SRTFC Craiova, Depoul Pitești – Comanda Personalului și Îndrumare Locomotive. Detalii aveți AICI.
Al doilea concurs se va desfășura pe 11 februarie, pentru un post de revizor tehnic vagoane I la SRTFC Iași, Revizia de Vagoane Bacău – Compartimentul Revizia și Pregătirea tehnică a trenurilor. Mai multe amănunte sunt disponibile AICI.
La rândul ei, compania de infrastructură a publicat trei anunțuri privind organizarea de concursuri de angajare.
Primul concurs va avea loc pe 5 februarie, în vederea ocupării unui post de economist specialist în cadrul Serviciului Buget, Venituri, Cheltuieli – Direcția Operațiuni Financiare din Centralul CFR SA. Găsiți AICI mai multe detalii.
Celelalte concursuri, oragnizate de SRCF Craiova, vor avea loc pe 12 februarie. Unul este organizat pentru ocuparea unui post de acar la stația Caracal, Divizia Trafic. Aveți detalii AICI.
Al doilea concurs este pentru un post de Inginer III la Serviciul Linii, Divizia Linii, iar mai multe amănunte aveți AICI.
Recrutare cu țârâita
Angajările la CFR Călători, care fuseseră anulate la începutul anului trecut de conducerea societății, motivând prevederile Ordonanței Trenuleț, au fost reluate ulterior.
Celelalte concursuri de angajare, lansate la finele lui 2024, au fost anulate de conducerea CFR Călători la începutul lunii ianuarie 2025. Și acum, în dreptul lor figurează mențiunea ”Anulat conform O.U.G. 156/30.12.2024”. Neanulate au rămas atunci doar concursurile destinate salariaților proprii, pentru promovare. Chit că și în urma promovării unui angajat acestuia îi crește salariul, deci va crește fondul de salarii la nivel de societate.
În paralel, invocând inițial tot OUG 156/2024, Ordonanța Trenuleț, directorul general al CFR Călători, Traian Preoteasa, a dat dispoziție ca orele suplimentare prestate de angajați să nu mai fie plătite, ci doar compensate cu timp liber. Pentru că acest lucru nu era posibil în condițiile în care numărul mecanicilor de locomotivă este limitat, sucursalele regionale au anulat trenuri pe bandă rulantă (dacă e să-i dăm crezare lui Preoteasa, ele nu au fost ”anulate”, ci doar ”suspendate”), cu riscul deteriorării mobilității cetățenilor și al diminuării compensației. În total, au fost anulate 244 de trenuri din totalul de 1.100.
Și la Compania Națională de Căi Ferate CFR SA, și la Metrorex sunt aceleași restricții la angajările de personal ca la CFR Călători. Iar aceste restricții au fost înăsprite în contextul măsurilor de austeritate promovate de premierul Ilie Bolojan. Recent, Metrorex a anulat toate concursurile de angajare, chiar și pe cele aflate în derulare.



Share
Facebook
X
LinkedIn
Telegram
Tumblr
Whatsapp
VK
Mail