EXCLUSIV Două rame electrice PESA operate de CFR Călători deja s-au defectat

de 20 august 2026
EXCLUSIV Două rame electrice PESA operate de CFR Călători deja s-au defectat

Au trecut doar două săptămâni de la punerea lor în serviciul comercial și deja două rame electrice PESA care au fost încredințate operatorului feroviar de stat s-au defectat.

Povestea cu ramele PESA alocate CFR Călători e ca în vorba populară cu ”Cei patru evangheliști erau trei, Luca și Matei”. Teoretic, către operatorul național au mers șase rame PESA regionale, de fapt sunt cinci, dintre care una este de rezervă.
Ei bine, din cele patru operate de CFR Călători două s-au defectat deja – una la instalația de climatizare, iar alta, mai grav, la motorul de tracțiune. Oricum, instalația de aer condiționat nu funcționează corespunzător pe niciuna dintre ramele care au intrat în circulație la CFR Călători. Defecțiunile au apărut chiar la cursa inaugurală de pe ruta București-Brașov, pe 6 august, în care a fost inclusiv ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță. Și au continuat și în zilele următoare, inclusiv la un eveniment oficial dedicat podului Anghel Saligny de la Cernavodă, așa cum am scris.

În locul ramelor care s-au defectat, CFR Călători a revenit la compunerea clasică cu locomotivă electrică EA plus vagoane. De exemplu, la trenul Regio 3003.



Contracte semnate în 2023 și 2024

Pe 30 ianuarie 2024 a fost semnat contractul pentru achiziția a 62 de rame electrice regionale (RE-R1), cu perioada de mentenanță de 15 ani, în valoare de 2.777.369.677 lei, cu TVA, cu Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz Spolka Akcyjna din Polonia. Contractul este finanțat din Fondul de Modernizare al Uniunii Europene.

Alt contract a fost semnat tot cu polonezii de la Pesa, pentru achiziția de 20 de rame electrice interregionale de lung parcurs RE-IR, destinate conectării centrelor urbane din România și achiziționarea serviciilor de mentenanță și reparații (RE-IR2). Valoarea totală a contractului, semnat pe 19 decembrie 2023, este de 1.604.280.000 lei, fără TVA. Pe 14 mai 2025, a fost semnat un act adițional pentru încă nouă trenuri, cu finanțare prin Fondul de Modernizare.

Deși producătorul polonez a livrat trenurile într-un ritm alert, ele nu au putut fi puse până acum două săptămâni în serviciul comercial deoarece PESA nu a asigurat nicio hală de mentenanță. Pe cale de consecință, timp de luni bune ele au fost ”înghesuite” pe liniile din Gara Obor din Capitală.



Share