250 km de cale ferată din Moldova vor fi modernizați de kazahi până la finele anului
Un proiect major pentru modernizarea căii ferate din Republica Moldova, care vizează reabilitarea a peste 250 km, ar urma să fie finalizat până la sfârșitul anului. Proiectul a fost întârziat de invazia lui Putin în Ucraina.
Anunțul privind finalizarea lucrărilor a fost făcut de Iskandir Karsîbekov, consul onorific al Moldovei în Kazahstan, citat de portalul Stiri.md.
Lucrările sunt realizate de compania kazahă TD Prommashkomplekt LLP și includ 150 km de reparații medii și 110 km de reparații capitale, precum și înlocuirea a 91 de macazuri. Potrivit lui Karsîbekov, echipamentele necesare vor fi livrate până la sfârșitul lunii aprilie, iar în luna mai va începe un ciclu complet de reparații majore. ”Scopul este finalizarea lucrărilor până la sfârșitul anului 2026”, a declarat el.
Întârzieri și creșteri de costuri
Proiectul, care vizează tronsonul Chișinău – Bender – Basarabeasca – Etulia – Giurgiulești, s-a confruntat cu întârzieri și dificultăți majore cauzate de invazia Rusiei în Ucraina. Problemele logistice au afectat livrarea materialelor esențiale, inclusiv șine și traverse, după ce uzina Azovstal din Mariupol, furnizor inițial, și-a suspendat activitatea.
Pentru a continua lucrările, antreprenorul a fost nevoit să cumpere semifabricate din oțel din alte surse și să le transporte până în Kazahstan, iar ulterior în portul Giurgiulești. În total, aproximativ 14.650 de tone de materiale au fost livrate prin rute logistice alternative, ceea ce a generat costuri suplimentare.
Potrivit consulului, principala problemă rămasă este creșterea costului proiectului, estimată inițial la circa 11 milioane de euro. În lipsa unor ajustări financiare, există riscul încetinirii sau chiar al suspendării lucrărilor.
Finanțarea proiectului este asigurată de Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare și Banca Europeană de Investiții, iar majorarea bugetului va necesita aprobarea autorităților moldovenești și semnarea unor noi acorduri de finanțare. ”Dacă finanțarea va fi asigurată la timp, proiectul poate fi dus la bun sfârșit conform planului”, a precizat Karsîbekov.
În prezent, lucrările de reparații medii sunt aproape finalizate, iar o parte din reparațiile capitale au fost deja efectuate, inclusiv înlocuirea completă a șinelor și a macazurilor pe anumite segmente. La proiect participă între 10 și 20 de specialiști din Kazahstan și peste 250 de muncitori din Republica Moldova.


Share
Facebook
X
LinkedIn
Telegram
Tumblr
Whatsapp
VK
Mail