Accident la metrou, pe Magistrala 4. O bucată din tavanul tunelului a căzut

de 22 aprilie 2026
Accident la metrou, pe Magistrala 4. O bucată din tavanul tunelului a căzut

Un accident la metrou s-a produs miercuri după amiază pe Magistrala 4, Gara de Nord 2-Străulești, după ce a căzut o bucată din tavanul tunelului.

UPDATE Metrorex informează că, începând cu ora 17.30, circulația pe Magistrala 4 a fost reluată în condiții normale.

Metrorex a anunțat că astăzi, începând cu ora 15.30, circulația trenurilor de metrou a fost întreruptă temporar pe Magistrala 4, între stațiile 1 Mai și Jiului, ca urmare a desprinderii unei bucăți din tavanul tunelului de metrou. Transportatorul subteran din subordinea Ministerului Transporturilor a menționat că evenimentul nu a afectat trenurile sau călătorii.

”La acest moment, echipele Metrorex acționează pentru remedierea situației și reluarea circulației în  condițiile graficului aprobat. Pe Magistrala 4 se circulă la acest moment atât între stațiile Gara de Nord 2 – 1 Mai și retur, cât și între stațiile Jiului – Străulești și retur. Călătorii sunt informați prin instalațiile de sonorizare din stații și trenuri. Revenim cu informații la momentul reluării în condiții normale a circulației. Prezentăm scuze pentru disconfortul creat”, se mai arată în comunicatul Metrorex.

 



Share