Directorul CFR Marfă, prezent la ședința AGA Rolling Stock. Gruia Stoica nu îi dă actele

de 17 mai 2024

Daniel Apostolache, directorul general CFR Marfă va participa vineri la ședința AGA Rolling Stock Company, după ce oamenii lui Gruia Stoica au refuzat să pună la dispoziția companiei de stat documente privitoare la rezultate financiare și comerciale ale asocierii.

Documentele în cauză ar permite CFR Marfă să își pregătească apelul împotriva deciziei judecătorești care forțează compania de stat să rămână prizonieră într-o asociere în care aceasta are toate obligațiile, iar compania GFR a lui Gruia Stoica are toate drepturile și profiturile.

Vineri, AGA Rolling Stock

Surse neoficiale consultate de Club Feroviar afirmă că Gruia Stoica susține că CFR Marfă ar fi competitor GFR. Conducerea CFR Marfă ar fi decisă să se adreseze instanțelor de judecată în cazul în care situația nu se deblochează, iar actele privind activitatea asocierii nu îi sunt puse la dispoziție.

Reamintim că la finele lunii trecute, în mod surprinzător, Tribunalul București a respins cererea CFR Marfă de a ieși din asocierea cu GFR din Rolling Stock.

Decizia judecătorilor a fost pronunțată în pofida numeroaselor semne venite din partea instituțiilor de control ale statului, că asocierea în cauză este una cât se poate de benefică pentru GFR și Gruia Stoica, dar păguboasă pentru CFR Marfă.

Tribunalul a decis atunci: „Respinge cererea, ca nefondată. Obligă reclamanta să plătească pârâtei suma de 129.375,89 lei, cu titlu de cheltuieli de judecată, reprezentând onorariu de avocat. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Tribunalul Bucureşti, Secţia a VI-a civilă. Pronunţată astăzi, 30.04.2024, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin intermediul grefei instanţei”.

Vagoanele reparate la suprapreț în curtea sa, „beneficiul” oferit de Stoica companiei de stat

Asocierea este total păguboasă pentru CFR Marfă. Avantajele oferite de către GFR companiei de stat, aflată acum în concordat, sunt vagoane reparate la suprapreț în curtea lui Gruia Stoica și promisiuni de dividende care niciodată nu au atins nivelul promis.

Un raport al Curții de Conturi din 2021 nota că „obiectul de activitate al societății a fost exploatarea și/sau închirierea de locomotive și vagoane de marfă în cadrul unei asocieri între CFR Marfă – care urma să contribuie la capitalul social cu locomotive și vagoane, GFR și Raiffeisen Bank S.A. – companii care urmau să participe la constituirea capitalului social prin aport în numerar. Inițial, scopul asocierii era repararea și/sau modernizarea disponibilului de material rulant și de tracțiune al CFR Marfă prin intermediul finanțării asigurate de GFR și Raiffeisen Bank S.A. în vederea exploatării și/sau închirierii către terțe părți, în special în exteriorul României. În actul constitutiv nu a fost însă prevăzută clauza de exclusivitate pentru CFR Marfă privind transportul materialului rulant pe teritoriul României.” Compania mixtă a ajuns să folosească grosul vagoanelor sale pentru transportul produselor OMV Petrom, concurență făcută CFR Marfă.

Vrabia de pe gard și dividendele date CFR Marfă

Avantajele preconizate pentru CFR Marfă la momentul elaborării studiului de fezabilitate constau în distribuirea de dividende de către RSCO de minimum cinci milioane de euro/an, ca urmare a profiturilor anuale estimate la 20,85 milioane de euro/an, începând cu anul al doilea de funcționare. Pentru primul an, a fost proiectată derularea integrală a investiției, respectiv repararea întregului parc de material rulant aportat. În perioada 2007-2011, societatea a raportat însă o pierdere cumulată de 40,7 milioane de lei, urmată de un profit cumulat de 16,7 milioane de lei în perioada 2012-2013, nedistribuind dividende în
niciunul dintre ani, pierderea cumulată în perioada 2007-2013 fiind de 24 de milioane de lei.

 

 



Share