Ilie Bolojan, nemulțumit de întârzierile la proiectele de modernizare a căii ferate
Ilie Bolojan s-a arătat din nou nemulțumit de întârzierile la proiectele de modernizare a căii ferate și a acuzat ”capacitatea administrativă deficitară în zona Ministerului Transporturilor și mai ales la CFR”. Premierul ”uită” însă că multe proiecte feroviare întârzie din cauza piedicilor puse de alte instituții ale statului român.
”Sunt companii care pot fi profitabile mult mai repede. CFR, în afară de îmbunătățirile care trebuie să și le facă, gândiți-vă că atât CFR Infrastructură, cât și CFR Călători au cumulat peste 30 de mii de angajați, cele două companii la un loc, deci au un număr mare de angajați, au cheltuieli și probleme structurale mari, aici putem discuta de îmbunătățiri, dar au și niște lucruri care nu pot fi rezolvate de pe o zi pe alta. Vă rog să vă gândiți că noi am întârziat foarte mult modernizarea căilor ferate din România și avem zone de cale ferată care sunt nemodernizate, nu ai cum să mergi pe acolo cu viteză mare, avem zone de cale ferată care sunt în lucru, dar din păcate am avut întârzieri foarte mari la toate lucrările pe calea ferată, cred că de vreo 20 ani nu am terminat nimic la timp, totul s-a lungit, din păcate, pentru că pe această zonă capacitatea administrativă s-a dovedit deficitară în zona Ministerului Transporturilor și mai ales la CFR, asta este realitatea”, a spus Bolojan la Euronews.
Premierul vrea material rulant nou
Bolojan a adăugat că dacă parcul de vagoane nu este adus la zi și cu locomotive noi, nu se poate face performanță.
”Deci, o îmbunătățire depinde de mai mulți factori, management, infrastructură, dotările companiei. Ceea ce se întâmplă în această perioadă înseamnă cele mai mari investiții care sunt în zona de infrastructură, atât pe calea ferată, pe electrificări, cât și pe dotări, și nu de pe o zi pe alta. Dar din anii următori ar trebui să vedem îmbunătățiri treptate, atât din punct de vedere al creșterii vitezei de circulație, cel puțin pe tronsoanele care sunt modernizate, al reducerii întârzierilor și al îmbunătățirii calității în sine, pentru că una este să ai vagoane vechi și alta este să ai niște motoare noi”, a explicat premierul.


Share
Facebook
X
LinkedIn
Telegram
Tumblr
Whatsapp
VK
Mail