Articol preluat – sursa: Club Feroviar,
Ministerul Transporturilor vrea să modifice un Ordin de ministru privind instruirea profesională a ceferiștilor, care datează din anul 2003. Este vorba de consilierii de siguranță pentru transportul mărfurilor periculoase.
Pe site-ul ministerului a fost postat, în consultare publică, proiectul de Ordin al ministrului Transporturilor şi Infrastructurii pentru modificarea Ordinului ministrului Transporturilor, Construcțiilor și Turismului nr. 1044/2003 privind aprobarea Regulamentului pentru desemnarea, pregătirea profesională şi examinarea consilierilor de siguranţă pentru transportul rutier, feroviar sau pe căile navigabile interioare al mărfurilor periculoase, cu modificările și completările ulterioare. În paranteză fie spus, în titlul proiectului, numărul Ordinului ce se vrea a fi modificat este scris corect, însă în textul proiectului se face referire la Ordinul 1044/2023.
Act normativ semnat de Sergiu Sechelariu
De fapt, actul normativ este din 2003, când la conducerea Ministerului Transporturilor se afla Miron Mitrea, iar el a fost semnat în locul ministrului de secretarul de stat Sergiu Sechelariu. Acesta este fratele mult mai celebrului Dumitru Sechelariu, fost primar al Bacăului din partea PSD, acuzat de fapte de corupție.
În Nota de fundamentare a proiectului pus acum în consultare publică se menționează că prin Ordonanța Guvernului nr. 14/2023 privind reorganizarea unor instituții publice din domeniul feroviar în subordinea Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, Autoritatea Feroviară Română – AFER a fost reorganizată, iar o parte din atribuțiile acesteia au fost preluate de Autoritatea de Siguranță Feroviară Română – ASFR, instituție organizată și funcțională potrivit Hotărârii Guvernului nr. 309/2023. Potrivit prevederilor acestei HG, ASFR are atribuția de a organiza cursuri de pregătire și de a emite certificate pentru consilierii de siguranță pentru mărfurile periculoase pentru transportul feroviar. ”Întrucât OMTCT nr. 1044/2003 conține referiri exprese la Autoritatea Feroviară Română – AFER, atât în cuprinsul său, cât și în cuprinsul anexei, se impune modificarea acestuia, în vederea înlocuirii denumirii și acronimului instituției menționate, pentru asigurarea concordanței cu cadrul normativ în vigoare și pentru evitarea oricăror dificultăți în aplicare”, se arată în document.
Obligațiile consilierului de siguranță
În anexa la Ordinul din 2003 se explică ce atribuții are un consilier de siguranță și ce cursuri trebuie să urmeze acesta pentru a fi acreditat.
Orice întreprindere care efectuează transporturi de mărfuri periculoase pe cale rutieră, feroviară sau pe căile navigabile interioare ori care desfăşoară operaţiuni de încărcare şi/sau descărcare aferente acestor transporturi trebuie să desemneze unul sau mai mulţi consilieri de siguranţă. Aceștia au ca atribuţii prevenirea riscurilor care pot apărea în timpul desfăşurării activităţilor respective pentru persoane, bunuri sau pentru mediul înconjurător.
Dacă în cursul unui transport de mărfuri periculoase sau ca urmare a unei operaţiuni de încărcare/descărcare efectuate de către întreprindere se produce un accident care afectează o persoană, bunurile sau mediul înconjurător, consilierul de siguranţă trebuie, după ce a cules toate informaţiile utile pentru acest scop, să redacteze un raport cu privire la accident, destinat conducerii care l-a desemnat sau, dacă este cazul, unei autorităţi publice locale.
Cursuri și examene la ASFR
Consilierul de siguranţă trebuie să fie titularul unui certificat de pregătire valabil, după caz, pentru transportul mărfurilor periculoase – rutier, pe calea ferată sau pe căile navigabile.
Pentru obţinerea certificatului, candidatul trebuie să urmeze un curs de pregătire (în cazul nostru la ASFR) și apoi să promoveze un examen. Certificatul este valabil cinci ani. Perioada de valabilitate a acestuia se prelungeşte automat pentru o nouă perioadă de cinci ani dacă titularul a urmat în anul anterior expirării certificatului cursuri recapitulative sau a promovat un examen, ambele forme fiind aprobate de Ministerul Transporturilor.



Share
Facebook
X
LinkedIn
Telegram
Tumblr
Whatsapp
VK
Mail